Subtitle

1. března 2023

MALÍ BADATELÉ II

 V týdnu před vánočními prázdninami se ke mně dostaly odpovědi na druhé kolo otázek, vypracované třeťáky z naší školy, kteří se zapojili do pátrání po historii Těšova a Újezdce. S dosti velkým zpožděním, to přiznávám, přináším jejich znění na Bločku až teď. Na vině tomu byly vánoční svátky, konec roku a také několik neodkladných záležitostí, které před psaním dostaly přednost.

Velké díky posílám tímto nejenom dětem, ale i paní učitelce Mgr. Janě Antošové, která jim pomáhá sbírat informace a do pátrání po historii motivuje.

Otázky "badatelům" pro druhé kolo zněly:

1. Kterému domu v Újezdci se říkalo "čtyřicítka", co v něm a na jeho místě za všechna uplynulá léta bylo?

2. Ve kterém roce byla postavena požární zbrojnice v Těšově?

3. Kde dřív v Újezdci stávala "Myslivna"

A školáci opět nezklamali.

O "Čtyřicítce" zjistili, že zde sídlil bývalý Místní národní výbor, bydleli zde Mahovští (je to správné příjmení?) a Golešovi (úředník MNV), dočasně zde sídlila pošta, na přelomu 80. a 90. v jedné z místností byla i klubovna mládeže. Později zkušebna FS Rozmarýn. Místo zde bylo i pro místní rozhlas.

K tomuto všemu ještě dodávám, že: “... v místě nynější budovy stávala i obecní pastuška a do roku 1908 také chudobinec. V r. 1910 vystavěn nový dům pro účely kanceláří obecního úřadu. V něm byla i kancelář místního spořitelního a záložního družstva a také byt pro učitele...” toto všechno jsem se mohl dočíst v zapůjčené, ručně psané, kronice pana Mudráka



Požární zbrojnice v Těšově byla dána do užívání v roce 1929.

Radek Jančář, Kniha o Těšově, str. 186:

“V roce 1929 vybudoval sbor za pomoci těšovských občanů nové hasičské skladiště a zbrojnici nad překlenutým potokem, na místě, kde dřív stávala obecní zvonice...."


A "Myslivna"? To bude taková "otázka do pranice". Děti přišly s názorem, že budova stávala "Na Hrabíčku", u nynějšího rozcestí na Lúčky. U domu č. 36.

Jenže. V kronice pana Mudráka se píše: "....myslivna, místními pojmenovaná myslivárna, byla majetkem zdejšího panství....zahradou sousedila s hostincem, který byl prodán v minulém století...."

Já jsem si myslel, že to bylo v zahradě vedle domu (současného) čísla popisného 120. Po debatách s pamětníky a pamětnicemi se jako velmi pravděpodobné jeví místo, kde nyní stojí dům manželů Mojžíškových. Dokonce i dobové mapy na toto ukazují. Navíc, před ní vítali farníci v roce 1913 nového pana faráře, P. Jindřicha Skácela. Nahoře, „Na Hrabíčku“, cesta od Uh. Brodu k nám nevede.

Toto "tajemství" by jistě za dořešení stálo.

A pomohla ho vyřešit osoba z těch nejpovolanějších. První verze tohoto článku "visela" na Bločku už včera. Všimnul si jí těšovský rodák, autor a spoluautor výše zmiňovaných knih, Mgr. Radovan Jančář, ředitel knihovny B. B. Buchlovana v Uh. Hradišti.

Napsal mi následující vzkaz:

"Ahoj, několik informací k "myslivně". Původně měla čp. 20, v roce 1848 byl
Újezdec přečíslován a dostala čp. 125. Nachází se v ulici Spojovací a
současnou majitelkou je p. Věra Varaďová. Je to ten bílý přízemní dům. Malým badatelům zdar!"

(pozn. -josr-: dnes už je dům v jiné barvě)

Také nezapomněl poznamenat, že kdykoliv rád pomůže s dohledáním dokumentů a informací o našich obcích. Do knížek se totiž všechno to, co má v archivu, nevešlo. 

 

Někteří čtenáři Bločku se ptali i na to, co z historie odhalilo 1. kolo našeho společného pátrání. O kapličkách a názvu ulic.

Takže:

První zmínka o kapli v Těšově je z roku 1831. Ta později zbudovaná, pojmenovaná po sv. Anně, byla vysvěcena 4.9.1922. Zničena byla údajně posledním výstřelem při osvobozování Těšova během II. světové války. Výstavba nové, jejíž podobu známe dodnes, byla dokončena v říjnu 1947.


Kaple sv. Cyrila a Matoděje v Újezdci byla postavena na památku Cyrila Pijáka, rolnického syna z Újezdce čp. 54, který padl v I. světové válce

(vše o kaplích čerpáno z knih R. Jančáře "Kniha o Těšově" a R. Jančáře + T. Lekeše "Újezdec u Luhačovic, Dějiny farnosti a obce"

Ulice na Novém Újezdci jsou pojmenovány po farářích P. Jindřichu Skácelovi, P. Václavu Tylčerovi, P. Aloisi Tkadlecovi a po J. V. Hauerlandovi - spoluzakladateli uherskobrodského muzea a muzejní společnosti

Faráři (unas.cz)

Lidé (unas.cz)

Editoři Bločku budou velmi rádi za jakékoliv názory, poznatky, příběhy a fotografie k výše zmiňovaným tématům.

-josr-