Subtitle

Újezdec u Luhačovic Brodský zpravodaj TVS Uherský Brod Pondělí, 7. Dubna 2025

5. února 2025

LETOŠNÍ PRVNÍ VÝROČÍ

 Nejstarší záznam o škole 

Letošní rok je bohatý na zajímavá výročí spojená s historií Újezdce. Jedním z nich je 240 let od nejstaršího doloženého záznamu o místní škole, pocházejícího z roku 1785. 

O dva roky později se školský obvod skládal ze čtyř obcí: Újezd (30 dětí), Těšov (23 dětí), Polichno (10 dětí) a Maršov (7 dětí). Rechtorem byl Johannes Matura*. Školní budova tehdy stála v místech dnešního čp. 41 a čp. 42. Bylo to za vlády císaře Josefa II., kdy počet škol výrazně vzrostl. Pokud se v okruhu půlhodiny chůze nacházelo 90–100 dětí, škola se zřídila**.


Pozn: Škola v Újezdci existovala pravděpodobně už v době předhusitské. V 15. století se stala českobratrskou, za období třicetileté války zanikla, ale v letech 1671 - 1679 se škola v Újezdci znovu uvádí. **


fotokopie jedné ze stránek ručně psané kroniky pana Mudráka


Maršovské děti a jejich dlouhá cesta za vzděláním

 

Zatímco Těšov a Polichno leží relativně blízko, Maršov byl vzdálený přibližně 5 kilometrů přes les. Tuto náročnou cestu museli chlapci i děvčata zvládnout, aby se dostali do školy. Podle pamětníků tomu tak bylo ještě těsně před druhou světovou válkou.

V zimě, kdy bylo kruté počasí, děti do školy nechodily i několik měsíců. Ani za dobrého počasí však cesta nebyla jednoduchá – brzké vstávání, dvě třetiny cesty lesem a zbytek po polní cestě. Bez pořádné svačiny dorazily na vyučování unavené a často pozdě. Odpoledne je čekala stejná štrapáce zpátky domů.

Teprve v roce 1939 byla v Maršově zřízena jednotřídka. Je těžké si představit, které z dnešních dětí by bylo ochotno takovou oběť podstoupit.


Naši rodiče chodili pěšky „na měšťanku“ do Uherského Brodu (nynější ZŠ Mariánské náměstí). My už jsme, v době autobusových spojů, často volili pěší túru na sídliště (dnes ZŠ Pod Vinohrady). Svět se mění a my s ním – jak praví písnička. Přesto je škoda, že dnes to u škol často vypadá jako na seřadišti taxislužby. Pohyb na čerstvém vzduchu ještě nikdy nikomu neuškodil.

 

Stará škola a její osud

Původní školní budova vyhořela někdy ve čtyřicátých letech 19. století, přesné datum není známé. Nová škola byla postavena v roce 1862 na pozemku farské zahrady (fara se tehdy nacházela přibližně uprostřed návsi, v dnešní horní části ulice Široká). Tuto školní budovu si možná ještě pamatuje mnoho z nás „trochu dříve narozených“. Ale o ní zase někdy příště.


snímek fary postavené v roce 1700 

*Radovan Jančář: Maršov, osudem zkoušená dědina

**Tomáš Lekeš st., Radovan Jančář: Újezdec u Luhačovic. Dějiny farnosti a obce

-josr-